reklama

Dovidenia osobný rozhovor

Hlavný pilier medziľudských vzťahov. Kam odchádza? Kto ho nahrádza? A prečo je to tak? Veď je tak jednoduchý.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Nie, nebudem sem dávať poučky a knižné výroky, ktoré si každý z nás môže kľudne nájsť aj na Wikipedii alebo Google.

Všetci ju veľmi dobre poznáme a každodenne využívame. Je ale smutné, že trend neverbálnej komu-nikácie je čoraz väčší a častejšie máme v rukách telefón, ako sa s niekym rozprávame.

Prečo zabúdame na tak dôležitú vec akou je rozhovor a osobné stretnutie? Prečo radšej veci píšeme bez toho, aby druhá strana počula tón hlasu, videla našu mimiku a všetko,čo z nás pri vyslovení slova či vety vyžaruje?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každý, komu položím tieto otázky mi odpovie, že on na to nemá čas. Vojdete do čakárne k lekárovi, do elektirčky či do nákupného centra a vidíte, že vačšina ľudí, ak nie všetci, má v ruke alebo pri uchu telefón, tablet, notebook, čokoľvek.

Obrázok blogu
(zdroj: linkedin.com)

Tak ako kedysi, tak aj teraz má deň 24 hodín a minúta 60 sekúnd. Nie je to ani viac, ani menej. To len my,ľudia,sa stávame otrokmi techniky. Ano, chápem, že je treba sa prispôsobovať trendu, ale zachovajme si svoju ľudskosť, zachovajme si dar,ktorý máme -a tým je reč.

Jedným z hlavných príčin každého konfliktu, či už malého alebo veľkého, je komunikácia. Ľudia sa spolu odmietajú rozprávať, odmietajú si hľadiet do očí a prejavovať svoje city, nech sú akékoľvek.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je jednoduchšie sadnúť si za počítač alebo zobrať do ruky telefón a to,čo potrebujeme napísať, bez emócie, bez toho, aby nás druhá strana videla, a aby počula,čo a ako hovoríme.

Áno, je to tak, že veta,ktorú vyslovíme už nejde vrátiť, a preto je jednoduchšie všetko napísať, veď ak to nepochopí,ešte máme šancu napísať niečo iné. Ale prečo to druhá strana nechápe? Lebo si prečítala pár stroho napísaných riadkov a vysvetlila si ich posvojom.

Raz mi niekto povedal, že on si potrebuje veci premyslieť, a preto radšej komunikuje cez správy. Dobre, premýšľaj aj pri rozhovore, máš čas na premyslenie. A človek, s ktorým sa rozprávaš aspoň vidí, že ti na tom záleží, a že chceš, aby tvoje vyslovené slová boli pochopené. Premýšľanie,ktoré trvá deň alebo dva už nieje premýšľanie, ale skôr vymýšľanie, a keď niečo vhodné vymyslím, tak to napíšem.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A máme tu konflikt, hádku, presne kvôli tomuto saľudia spolu nerozprávajú, presne pre toto sa ľudia aj dlhú dobu obchádzajú alebo rozchádzajú. Konflikty trvajúce dni, mesiace či roky bez akéhokoľvek vysvetlenia,lebo on napísal a jasom pochopil, jasom si vysvetlil posvojom.

Práve pri mediácii sa kľadie veľkýdôraz na komunikáciu. Pre každého mediátora je dôležité, aby sa učastníci stretli osobne a veci si vysvetlili, aby sa spolu rozprávali, a aby sa počúvali.

Samozrejme, nikoho nemôžeme nútiť, aby to takto bolo, nie vždy sa chcú účastníci stretnúť a viesť rozhovor. Pýtate sa, prečo? Presne preto, že ich komunikácia prišla do takého bodu, že každý si vysvetlil veci posvojom, vybral si to,čo sa jemu hodilo a vytvoril si sám pre seba zámienku na to, aby viac s opačnou stranou nekomunikoval.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj takéto situácie sa dajú napraviť a ľudia sanakoniec spolu porozprávajú. A keď sa budú osobne rozprávať a počúvať, hľadieť pri tom na seba a vnímať toho druhého, pochopia, že nič nieje tak zlé, aby si to nedokázali vysvetliť, aby sa nedokázali dohodnúť a nájsť spoločné riešenie svojho konflitku.

A preto, odložme telefóny,vypnime počítače a nájdime si čas na síce staromódny, ale veľmi dôležitý rozhovor. Na vyslovenie slova, na prejavenie emócie či citu. A práve týmto spôsobom sa snažme riešiť každý čo i len malý konflikt. Neodkladajme to na neskôr a na napísanie.

Veď predsa vieme rozprávať, tak to využívajme čo najviac.

Veronika Barošová

Veronika Barošová

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Venujem sa odbornej mediácii, mimosúdnemu riešeniu sporov v akejkoľvek oblasti. Táto forma je rýchlejšia, menej náročná a hlavne lacnejšia ako klasický súdny spor. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu